Preloader
E ticaret Sitesi Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

E ticaret Sitesi Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

E ticaret Sitesi Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

Artık pek çok etkinliğin ve etkileşimin internetten döndüğü bir çağı yaşıyoruz. Hal böyle olunca, alışveriş ve ticaretin de internet üzerinden yapıldığını biliyoruz. Peki bir e ticaret sitesi nasıl olmalı, nelere dikkat edilmeli, e ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve çok daha fazlası…

Gelin, e ticaret sitesi konumuzla ilgili bazı temel bilgilere göz atalım.

E ticaret sitesi nasıl olmalı?

Ticaretle mi ilgileniyorsunuz? Firmanız, markanız ya da ürününüz olabilir. Belki bir hizmet sağlayıcısınız. Rakiplerinizle rekabet edebilmeniz için internet dünyasının sonsuz olanaklarından da faydalanmanız gerekiyor. Bunun için de bir internet sitesine ihtiyacınız var demektir. İyi bir internet sitesi de ancak iyi bir web tasarımla mümkün olabilir.

Peki internet üzerinden web siteniz aracılığıyla satış yapmak için neye ihtiyacınız var? Bu konuyu birkaç maddede toparlayarak biraz daha açmaya çalışalım. Bir e ticaret sitesinin tasarımı nasıl olmalı?

1 – Şık bir web tasarım

İçerik ya da sektör ne olursa olsun, trendlere uygun, kullanışlı ve şık bir web tasarım her zaman önceliktir. Bu sayede ziyaretçileriniz sitenizde zaman geçirebilir, sayfalar arasında dolaşabilir, eğer bir e ticaret sahibiyseniz alışveriş yapabilir.

2 – İletişim bölümü

Sitenizin tasarımı ne denli önemliyse ziyaretçileriniz tarafından ulaşılabilir olmanız da en az o kadar önemlidir. Ziyaretçileriniz, müşterileriniz sizinle iletişim kurmak isteyebilir, danışmak isteyeceği konular ya da sorması gerekenler olabilir. Sizinle mümkünse interaktif şekilde, kolaylıkla iletişim kurabilmeli. Güvenilirliğiniz açısından da çok önemlidir bu.

3 – Kolay ödeme sistemi

E ticaret sitesinde olmazsa olmaz detaylardan biri de ödeme yöntemidir. Ürün ya da hizmetinizin kolay bir şekilde satın alınabilmesi, müşterilerinizin sitenizi öncelikli tercih sebeplerinden biridir. Unutmayın ki müşterileriniz, ziyaretçileriniz ödeme yapmakta zorlanacağı, çözemeyeceği bir e ticaret sitesinden hoşlanmayacaktır.

4 – Yorum ve puanlama sekmesi

Özellikle e ticaret sitelerinde müşteri deneyimleri çok ama çok önemlidir, önemsenir. Bir alışveriş yapılacağında, diğer müşteriler ilgili ürün hakkında ne gibi yorumlar yapmışlardır, ürünün ve hizmetin kalitesini nasıl puanlamışlardır, mutlaka bakılır, değerlendirilir. İşte bu açıdan, sitenizi ziyaret eden her potansiyel müşterinin yorum ve değerlendirmeleri görmesi önemlidir. Sitenizin web tasarımının da bu yorum ve puanların kolayca görüleceği şekilde düzenlenmesi gerekir.

İyi bir e ticaret sitesi nasıl olmalı, anlattık. E ticaret sitesi nasıl oluşturulur, bu konuyla devam edelim.

E ticaret sitesi nasıl kurulur?

İnternet sitesi kuran, web tasarım yapan pek çok firma ya da şahıs vardır ama iyi bir web site kurmak, bilgi ve deneyim gerektirir. Özellikle de e ticaret sitesi ihtiyacınız varsa.

E ticaret sitesi nasıl kurulur diye merak ediyorsak birkaç konuyu netleştirmek gerekir. Nedir bunlar?

Ne satacaksınız?

Hedef kitleniz kimdir?

Nasıl bir satış yapmak istiyorsunuz?

Bu sorular yanıtını bulduktan sonra bazı adımlar atabilirsiniz. Size uygun bir e ticaret platformu seçmelisiniz. Uygun ve kullanışlı bir web tasarım yaptırmalısınız. Sonrası kendiliğinden gelecektir.

Bu adımlar bir anlamda kolay ama bir o kadar da dikkat gerektiren adımlardır. Maliyet planlaması çok önemlidir.

Maliyet demişken…

E ticaret sitesi kurma maliyeti

E ticaret sitesi nedir, ne işe yarar, nelere dikkat edilmelidir, bir anlamda konuşmuş olduk. En önemli maddelerden biri de maliyettir.

Bir e ticaret sitesi kurmanın maliyeti, yapacağınız işin kapasitesiyle doğrudan ilgilidir. Ürün çeşitliliğiniz nedir, ne genişlikte bir kitleye hitap edeceksiniz, web tasarım için istediğiniz özellikler nelerdir, bunların her biri maliyeti etkileyecektir.

E ticaret sitesi örnekleri incelendiğinde birbirinden çok farklı olduğunu görebilirsiniz. Dolayısıyla maliyetleri de farklılık gösterecektir. Ortalama bir fiyat vermek gerekirse 1000 TL’den başlar, 10 bin, hatta onlarca bin TL’ye kadar varabilir. Bu sizin beklentinizle ilintilidir.

Biz websiteyaptir.com olarak her türlü internet sitesi ihtiyacınıza karşılık verebildiğimiz gibi en etkin e ticaret siteleri için de en uygun maliyetlere, en doğru hizmeti vermekteyiz. Bize ulaşarak e ticaret dünyasına sağlam bir adım atabilirsiniz.

E ticaret sitesi nasıl olmalı, iyi bir e ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir, nasıl kurulur, maliyeti nedir, ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştık. İnternette ticaret konusunda herkese bol şans diliyor ve makalemizin faydalı olduğunu umuyoruz.