Preloader
Backlink nedir?

Backlink nedir?

En basit tanımıyla backlink; web sitenizin herhangi bir url adresinin, internetteki farklı bir sitede yayınlanmasıdır


Öncelikle, doğru kullanılmayan backlink stratejileri sitenize faydadan çok zarar verebilir. Kalitesiz backlink kaynakları, Google algoritmasını karıştırmak için etik olmayan yöntemlerin kullanılması, faydadan çok zarar getirir. Bu sebeple backlink almaktan ziyade kazanılmasına odaklanmalıyız.

Sektöre yönelik oluşturacağımız faydalı içeriklerle kullanıcıların bu içerikleri paylaşmasını, kendilerinin backlink sağlamasını amaçlamalıyız. Bu yöntemle gelen backlink çalışmaları hem organik hem de faydalı olacaktır.

Backlink çalışması yapılırken tek bir doğru yoktur!

Backlink Nasıl Yapılır

İlgili sitelerden link ağı mı, tanıtım yazısı mı alınmalı, footer link mi alınmalı iyi tespit edilmelidir. Bir sektörde sizi başarıya götüren çalışma başka bir sektörde başarıya götürmeyebilir. Sektöre özel çalışma yapılması bile gerekebilir.

Rakibi taklit etmek en çok yapılan yanlışlardan biridir ve ülkemizdeki birçok SEO uzmanı ilk sıralardaki web sitesini hem iç SEO hem dış SEO olarak taklit edip rakiplerini geçebileceğini düşünür. 

Peki bu doğru bir düşünce midir?

Google algoritması siteleri birbirinden ayırt etmek üzerine kuruludur. Dolayısıyla sıralama sonucunda en çok değer verdiği faktörlerden biri de web sitesinin özgünlüğüdür. 

Kopya değil, kendi tarzınızı yaratmak çok daha doğrudur.

Başka bir yöntem de mail yoluyla backlink istemedir. Bu noktada hazırlamış olduğunuz iyi bir içerik, iyi bir SEO uyumlu makale yazısı vardır. Belki trafiği yoğun olan bir sitede aynı içerikli bir yazı bulunmakta ve bu sayfa hata veren bir sayfa ya da  sizin içeriğiniz daha güncel ve zengin bununla alakalı ilgili firmaya içeriğinizi anlatan bir mail ile backlink talep edebilirsiniz.

Tek 1 anahtar kelimeye link alıp diğer anahtar kelimelere link almamakta yapılan hatalardan biridir. Mesela  birçok firma SEO uzmanlarından x anahtar kelimede Google’da 1. sırada olmak istiyoruz diye isteklerde bulunuyor. Tam tersi bir durumda SEO uzmanları tarafından sizi istediğiniz kelimede 1. sıraya çıkaracağız garantisi verilerek oluyor.

Bu tamamen kulaktan duyma tekniklerin kullanıldığının göstergesidir.

backlink nedir

Unutmamız gereken şey SEO bir bütün işidir ve Google aramalarının büyük çoğunluğu günümüzde de uzun kelimelerden oluşur. Yani, bir tek kelimenin üzerine odaklanmak özellikle de yeni açılan web siteleri için çok yanlış bir hareket olacaktır.

Sonuç olarak backlinkler, web sitelerinin yükselmesinde doğru yapıldığında çok etkili bir yöntemdir. Tabii ki hızlı sonuç almak için web sitenizin iç SEO’sunun, içerik kalitesinin iyi olması gerekmektedir. İç SEO’nuzun kalitesini Google araçlarda bulunan hatalar bölümünü takip ederek görebilirsiniz. 

Kullanıcı deneyimini ise Analytics’teki kullanıcıların sitenizde kalma süresi ve yeniden gelip gelmediklerini gösteren metrikleri inceleyerek de tahmin edebilirsiniz.

Backlink Ne Kadar Önemli?

Arama motoru optimizasyonu sürecinde backlinklerin önemi büyüktür.

Backlinkler benzer içeriğin bulunduğu kaliteli, büyük ziyaretçi potansiyeline sahip, arama motorlarında başarı sağlamış sitelerden alınan site bağlantılarıdır. Bu bağlantıların alındığı siteleri iyi göstermekte ve onlara referans sağlamaktadır.

Backlinkler, Google ve benzeri arama motorları tarafından web sitesinin değerini belirlemek için kullanılan birçok metrikten bir tanesidir. Web sitenize backlink  bağlantı veren web sitelerinin kalitesi ve sayısı, Google’da arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP) web site sıralamanızı belirlemek için kullanılan kriterlerdendir.

Backlink Ne Kadar Önemli

Bir arama sonuç sayfasında ne kadar yüksekte yer alırsanız, kullanıcılar arama motorlarında listelenen sonuçlardan genellikle ilk sayfadaki sonuçları tıkladığından web sitenizin ziyaret sayısının artmasına olanak sağlanmış olur.

Backlinklerin avantajlarına geçmeden önce, son birkaç yıl içinde backlinklerle alakalı çok şey değişti.

Önceden çok düşük kaliteli, spam linkler bile bir web sayfasının kolay bir şekilde sıralamada yer almasına yardımcı olurdu. Ancak Google algoritmasını geliştikten sonra, bu anlayışımız değişti. Günümüzde alınmakta olan linklerin kaliteli sayfalardan ve içeriğimizle ilgili olması oldukça önemli.

İlgili web sitelerinden alınmış olan backlinkler, diğer sayfada yer alan bütün linkler potansiyel bir trafik kaynağı olarak görülür. Bu da “nofollow” olsa bile oldukça faydalıdır. Bu nedenle amacınız her zaman yüksek trafiğe sahip, otoritesi yüksek ve ilgili sayfalardan backlink almak olmalıdır.

Backlink neden önemli kısmında sıralama yapmamız gerekirse; 

Sıralamanızın organik bir şekilde gelişmesine katkı sağlar.

backlink siteleri

Daha Hızlı Endeksleme

Botlar arama motorundaki, trafiği yüksek, otoritesi yüksek web sayfalarına devamlı olarak giriş yaparlar ve oradan giden bağlantıları takip ederek yeni web sayfaları keşfederler. Sadece sayfanızı keşfettikleri zaman etkili bir şekilde tarayabilirler.

Backlinklere sahip değilseniz, arama motoru botlarının sayfanızı bulabilmesi çok zor olacaktır.

Otoriteniz düşük ise sayfanız botlar tarafından keşfedilse bile yaptığınız değişiklikler Google aramalarında daha yavaş görünecektir. Özellikle yeni bir web sayfanız var ise, sayfanızın daha hızlı bir şekilde keşfedilmesine ve dizine ilave edilmesine yardımcı oldukları için backlink almanız oldukça önemlidir.

Yönlendirme Trafiği

Backlinkler, web sitenize tavsiye trafiği getirmektedir. İnsanlar, bir sayfada yazı okurken konuyla alakalı daha fazla bilgi sahibi olmak için yazıdaki diğer bağlantıya tıklamaya meyillidir bu da size trafik sağlayacağından sıralamanızda olumlu etki yapar. 

  kaynak:https://www.albertsolino.com/blog/backlink/